Kaj je diskalkulija in kako jo obravnavati?

Kakšna je definicija diskalkulija? To je specifična razvojna motnja, ki je biološko utemeljena, ki močno vpliva na učenje, povezano z matematiko in aritmetiko. Velikokrat je opredeljena kot »matematična disleksija«. 

To stanje ni odvisno od stopnje otrokove inteligence in od uporabljenih učnih metod. Težava je osredotočena na zmožnost interpretacije številskih simbolov in aritmetičnih operacij, kot so seštevanje, odštevanje, množenje in deljenje. Otrok, ki trpi za diskalkulijo, bo zamenjal številke in znake ter ne bo mogel miselno računati ali delati z abstraktnimi idejami. Ti otroci težko opravljajo naloge in domače naloge. Definicija diskalkulije je disfunkcija nevronskih povezav, ki obdelujejo številčni jezik , zaradi česar je težji dostop in obdelava številskih informacij. Prevalenca diskalkulija, ki je motnja v šolski populaciji je približno 3 % do 6 %, s podobno porazdelitvijo med fante in dekleta.

Kako diskalkulija vpliva na možgane?

dyscalculia pri otrocih
dyscalculia pri otrocih

Diskalkulija se kaže kot nevronska disfunkcija v intraparietalni brazdi možganov . Ta disfunkcija razvije vzorec kognitivnega poslabšanja, ki se običajno kaže s pomanjkanjem spretnosti, kot so :

  • Osredotočenost (koncentracija): Spretnost, povezana z vzorcem kognitivnega poslabšanja, povezanega z disleksijo. Strukturni primanjkljaj v teh povezavah nevronskih mrež je povezan tudi z inhibicijo , ki vpliva na ostrino uma in otroku otežuje učenje matematike.
  • Razdeljena pozornost: ta veščina je pomembna, saj omogoča večopravilnost. Otroci s težavami pri matematiki imajo težave pri odzivu na dražljaj, ker se ne morejo osredotočiti, jih motijo ​​nepomembni dražljaji in se zlahka utrudijo.
  • Delovni spomin: Ta kognitivna veščina se nanaša na začasno shranjevanje in sposobnost manipuliranja informacij za dokončanje zapletenih nalog. Nekatere težave zaradi tega so lahko težave z upoštevanjem navodil, pozabljanje navodil in nalog, nizka motivacija, nepopolni spomini, zlahka raztresenost, nepomnjenje številk in zapoznela miselna aritmetika.
  • Kratkoročni pomnilnik: sposobnost zadrževanja majhne količine informacij v kratkem času. Ta duševni primanjkljaj pojasnjuje nezmožnost izvajanja matematičnih nalog. Težave se pojavijo, ko izračunajo ali poskušajo matematične naloge. To je povezano tudi z nezmožnostjo zapomniti številke ali tabele množenja. V teh primerih se je potrebno osredotočati na senzorno integracijo pri kateri otrok u vrnemo določene dražljaje in na tak šen način lažje procesira določen input. Senzorna integracija je zelo pomemben dejavnik pri razvoju otrok z senzorno integracijskimi problemi.
  • Poimenovanje: pomeni možnost, da si prikličete besedo ali številko in jo uporabite pozneje. Otroci z diskalkulijo imajo pogosto težave s pomnjenjem številk, ker lahko njihovi možgani kažejo dodatne težave pri obdelavi informacij in poimenovanju konceptov.
  • Načrtovanje: Nizka raven te kognitivne spretnosti pomeni težave pri načrtovanju in razumevanju številk in vaj. Ta nezmožnost predvidevanja dogodkov ali izidov študentu preprečuje, da bi pravilno zaključil vajo.
  • Hitrost obdelave: ustreza času, ki ga naši možgani potrebujejo, da prejmejo informacije (število, matematično enačbo, problem …), jih razumejo in se nanje odzovejo. Otroci, ki nimajo učnih težav, ta proces zaključijo hitro in samodejno, otroci z diskalkulijo pa potrebujejo več časa in energije za obdelavo informacij.

Kako pravilno zdravimo diskalkulijo?

Najučinkovitejše zdravljenje diskalkulije, tako kot pri disleksiji , je zgodnja diagnoza . Prej ko je težava odkrita, prej se lahko otroci s to motnjo naučijo potrebnih orodij, ki jim pomagajo pri prilagajanju na nov učni proces, in večja je verjetnost, da se bodo izognili zamudam pri učenju, težavam s samopodobo in drugim resnejšim motnjam.

Kakšni so lahko vzroki za diskalkulijo?

Kaj je vzrok za diskalkulijo? Obstajajo številne preiskave, ki se izvajajo z nevroslikovanjem. Ta tehnika omogoča živo vizualizacijo možganske aktivnosti in centralnega živčnega sistema. Zahvaljujoč tem prikazom lahko vidite, da se primanjkljaj v nevronskih povezavah, povezanih z diskalkulijo, nahaja posebej v možganskem modulu, ki je zadolžen za numerično obdelavo , ki se nahaja v parietalnem režnju možganov. Poleg tega so del pravilnega delovanja matematičnih ali aritmetičnih veščin tudi druga področja, kot so prefrontalna skorja, cingularna skorja, zadnji del temporalnega režnja in številna subkortikalna področja. Tudi MNRI.

Diskalkulijska motnja se pojavi zaradi prirojenega stanja, kar pomeni, da ima genetsko komponento. Običajno je imel težave pri učenju matematike tudi eden od otrokovih staršev. V veliki meri se starši odločaja, da preverijo tudi ne integrirane reflekse z MNRI metodo, ki se zadnje čase zelo dobro odnese v takšnih primerih.

Nekateri vzroki za diskalkulijo ustrezajo:

diskalkulija
Diskalkulija
  • Kognitivni primanjkljaj v številski predstavitvi – to je nevronska disfunkcija, ki onemogoča pravilno mentalno predstavitev številk. Otežuje številčno dekodiranje in vpliva na razumevanje pomena nalog ali matematičnih težav.
  • Kognitivni primanjkljaj, ki ovira sposobnost shranjevanja informacij v možganih – Otroci z diskalkulijo kažejo disfunkcijo v določeni nevronski povezavi, ki jim onemogoča enostaven dostop do številskih informacij. Njihove nevronske povezave uporabljajo alternativne poti, ki jih oseba brez te motnje ne uporablja.

Obstajajo tudi drugi možni vzroki, ki so povezani z disleksijo . Nekateri možni vzroki so nevrobiološke možganske motnje, nevrološke motnje zorenja, psihomotorične spremembe in celo težave s spominom, povezane z okoljem, kot so izpostavljenost matere alkoholu, drogam v maternici ali prezgodnji porod.

Kakšne so značilnosti diskalkulije?

Diskalkulijska motnja ima široko mrežo težav, povezanih z matematiko, njene značilnosti in simptomi pa se razlikujejo glede na starost vsakega otroka. Tudi težave z adhd se pojavijo.Ti simptomi se lahko kombinirajo in se od otroka do otroka pojavljajo različno. Ljudje z diskalkulijo pogosto razvijejo briljantne načine za spopadanje s temi dodatnimi težavami, ki lahko zmanjšajo obseg motnje, vendar otežijo diagnosticiranje. Velikokrat se odločimo za obravnavo senzorne integracije, ki le to težavo z ADHD lahko omilijo.

Kako opazimo simptome pri diskalkuliji?

Začne se opazovati v predšolskih letih , ko otrok začne razvijati matematične učne sposobnosti in se nadaljuje v otroštvo, mladostništvo in celo odraslost.

Ko otroci rastejo, postajajo njihove težave vse bolj izrazite, zato je nujno, da zgodaj poiščejo pomoč. Najpomembnejša stvar pri diskalkulijski motnji je zgodnje odkrivanje, zato morajo biti starši, pa tudi učitelji, pozorni, da bi težave in simptome čim prej odkrili. Prej ko lahko tem otrokom ponudimo potrebna intervencijska orodja, ki jim pomagamo pri prilagajanju na šolo, večja je verjetnost, da bodo optimizirali svoje duševne vire in učne strategije.

Simptomi diskalkulije pri predšolskih otrocih:

Nezmožnost razvrščanja in merjenja:

  • Težko je številko povezati z resničnimi življenjskimi situacijami, na primer povezati številko “2” z možnostjo, da imate 2 bonbona, 2 knjigi, 2 krožnika itd.
  • Težave pri prepoznavanju simbolov, povezanih s številkami – na primer nezmožnost povezovanja “4” s konceptom “štiri”.
  • Pisne napake številk, ko so zapisane ali kopirane.
  • Nepravilni simboli: na primer zamenjati 9 s 6 ali 3 z 8.
  • Obratna številka med pisanjem: Zapišite številke na glavo.
  • Zvočne napake: Zamenjajte številke, ki zvenijo podobno, kot sta “dva” in “tri”
  • Simptomi pri naročanju ali zaporednih številkah: Ponovite številko dvakrat ali večkrat.
  • Ko otroku z diskalkulijo povemo šteti do 5 in se ustaviti, velikokrat se ne zavedajo meje, ko dosežejo 5 in še naprej štejejo.
  • Opustitev: To je precej pogosto. Otrok pogosto pozabi eno ali več številk v nizu.
  • Simptomi glede na zaporedje: Druga značilnost diskalkulije se zgodi, ko otroka prosimo, naj začne šteti na primer od 4. Otrok ne more začeti s to številko in mora namesto tega povedati celotno zaporedje tako, da ga napiše ali sam pove prejšnje številke.
  • Težko razvrščajo predmete po obliki in velikosti.

Simptomi diskalkulije pri osnovnošolskih otrocih:

  • Težave pri prepoznavanju matematičnih simbolov: Znak + zamenjujejo z – in ne morejo pravilno uporabiti teh ali drugih simbolov.
  • Ne more se naučiti ali zapomniti osnovne matematične strukture, kot 1+2=3
  • Ne znajo prepoznati besed, kot so “več kot” ali “manj kot”,
  • Pogosto uporabljajo svoje prste za štetje.
  • Težave pri učenju in pomnjenju postopka oz pravila za preproste težave
  • Ponavadi preskočijo korake in/ali vaje ne razumejo dobro.
  • Začnejo težave v napačnem vrstnem redu
  • Na primer, pri seštevanju ali odštevanju se začnejo na desni namesto na levi.
  • Imajo težave pri reševanju težav: Na primer, če obstaja problem horizontalnega seštevanja, ne vedo, kako ga narediti navpično. Še en primer tega simptoma lahko vidimo pri množenju, kjer otroci z diskalkulijo težko vrstijo stolpce številk (izpeljanke) v ustreznem stolpcu ali pa pri deljenju napišejo količnik in prvo številko postavijo na desno in nato na levi, obračanje odgovora.
  • Druga zelo pogosta značilnost so težave pri prenašanju pri seštevanju ali odštevanju. To je zato, ker učenci z diskalkulijo ne razumejo dobro številskih vrst ali decimalk.
  • Težave pri sklepanju: Dokaj pogosta napaka je, da je odgovor pri odštevanju večji od prvotnih številk.
  • Težave pri osnovni matematiki v glavi.
  • Ne razumejo izgovorjenih ali narekovanih problemov. Ne razumejo glavne ideje problema. Niso sposobni vizualizirati vseh informacij, ki so jih slišali, in imajo težave, ko poskušajo narisati vizualne elemente.
  • Simptomi, povezani s procesom sklepanja pri matematičnih problemih: Pomanjkanje mentalne reprezentacije jim onemogoča povezovanje konceptov in ne znajo razlikovati med bolj in manj pomembnimi podatki. Še posebej imajo težave, če ima težava več kot en korak.
  • Običajno imajo splošnejše težave, kot so težave pri določanju časa in se pogosto zlahka izgubijo, ker imajo običajno slabo orientacijo.
  • Pri nekaterih je to lahko vzrok tudi ploskih stopal, zaradi katerih se težko osredotočajo na določeno delo.

Simptomi diskalkulije v srednji šoli:

  • Težko jim je uporabo matematičnih idej v vsakdanjem življenju. Na primer, oceniti, koliko bodo skupaj porabili, spremeniti, ustvariti proračun itd.
  • Težave merjenje spremenljivk  na primer izračun, koliko ustreza 500 g riža, 250 ml mleka ali 1/3 kg moke itd.
  • Slaba orientacija ali dezorientacija, težko sledijo navodilom in se pogosto izgubijo.
  • Ne vem, kako rešiti osnovne matematične enačbe in imajo malo kreativnosti s številkami. Ne razumejo različnih formul ali načinov za rešitev istega problema.
  • Težki časi razumevanje grafov, numerične predstavitve ali zemljevidi.
  • Na splošno niso dobri vozniki ker ne izračunajo dobro hitrosti ali razdalje.

Pomembno je tudi omeniti, da nimajo vsi otroci, ki imajo težave z matematičnimi enačbami, motnjo diskalkulije, zato je nujno prepoznati pogostost simptomov. Poleg tega diskalkulija ni vedno povezana z matematičnimi enačbami, otroci imajo lahko tudi težave z vsakodnevnimi dejavnostmi ali običajnimi igrami. Pomembno je tudi omeniti, da je zanimivo govoriti o teniškem komolcu.

Katere vrste diskalkulije poznamo?

Čeprav so simptomi, ki se pojavijo pri diskalkuliji, običajno pogosti pri različnih vrstah disleksije, se diskalkulija običajno pojavlja v 5 glavnih vrstah.

Verbalna diskalkulija:
  • Za to vrsto diskalkulije so značilne težave pri poimenovanju in razumevanju matematičnih konceptov, predstavljenih verbalno. Otroci s to vrsto duskalkulije so sposobni brati ali pisati številke, vendar jih težko prepoznajo, ko so predstavljene verbalno.
Praktognostična diskalkulija
  • Za to vrsto diskalkulije je značilna težava pri prevajanju abstraktnega matematičnega koncepta v resničen koncept. Ti otroci so sposobni razumeti matematične koncepte, vendar imajo težave z naštevanjem, primerjanjem in manipuliranjem matematičnih enačb.
Leksikalna diskalkulija
  • Težave pri branju in razumevanju matematičnih simbolov in številk, pa tudi matematičnih izrazov ali enačb. Otrok z leksikalno diskalkulijo lahko razume pojme, ko jih izgovori, vendar ima lahko težave s pisanjem in razumevanjem.
Grafična diskalkulija
  • Težave pri pisanju matematičnih simbolov. Otroci s to vrsto diskalkulije so sposobni razumeti matematične koncepte, vendar nimajo sposobnosti branja, pisanja ali uporabe pravilnih ustreznih simbolov.
Ideognostična diskalkulija
  • Težave pri izvajanju miselnih operacij brez uporabe številk za odgovarjanje na matematične probleme in razumevanje matematičnih konceptov. Morda si bodo tudi težko zapomnili matematične pojme, potem ko so se jih naučili.
Operativna diskalkulija
  • Ta vrsta diskalkulije predstavlja težave pri dokončanju pisnih ali govornih matematičnih operacij ali izračunov. Nekdo z operativno diskalkulijo bo lahko razumel številke in razmerja med njimi, vendar bo imel težave z manipuliranjem s številkami in matematičnimi simboli v procesu izračuna.

Na kakšen način lahko z igro premagujemo diskalkulijo?

dyscalculia pri matematiki
dyscalculia pri matematiki

Diskalkulije ni lahko diagnosticirati in večina šol nima vzpostavljenega sistema zgodnjega odkrivanja, ki bi lahko prepoznal to motnjo v razredu in otrokom pomagal dobiti orodja, ki jih potrebujejo. Zaradi tega je pogosto odvisno od staršev in družin, da bodo pozorni in prepoznajo zgodnje simptome. Pogosto se starši obrnejo na na terapevte Bownove terapije pri katerih poiščejo neko varnost, da lahko otroku pomagajo pri tovrstnih težavah. Bownova terapija je zelo učinkovita pri mnogih stvareh. Poglejte kako lahko to naredite:

  • Kuhajte skupaj

Oba pogledata recept, ki ga bosta pripravila, in ju prosita, naj poskrbi za pripravo sestavin, ki jih bosta morala kuhati. Na primer, potrebujemo 1/5 kg leče, 3 korenja, 2 čebuli, 6 kosov mesa… Zelenjavo moramo razrezati na 5 kosov…

  • Igrajte se z uro

Otroku povejte, da je zadolžen, da vam pove, kdaj je določen čas, proslavite, kako dobro so se odrezali in kako odgovorni in koliko »stara« sta skupaj.

  • Pojdi v supermarket

Naj vam pomagajo pri nakupovanju, lahko igrate igre, kot so oni, ki so odgovorni za to, koliko stvari morate kupiti, ugotovite, kaj in koliko stvari je na seznamu, in naj jih sami dobijo.

  • Postavite jim vprašanja o cenah

Razdelite krožnike, srebrnino, skodelice, prtičke in kruh. Prepričajte se, da se zavedajo, da je pomembno, da mora vsak iti na set.

  • Igranje vlog

Predstavljajte si, da je otrok prodajalec v trgovini, izbirati mora med vsemi izdelki, ki jih imate doma, kar želi prodati v »svoji trgovini«. Vsakemu predmetu morajo dati ceno in oznako. Kasneje vstopiš kot stranka. S to igro boste vadili količino, seštevanje, odštevanje in celo upravljanje denarja. To je zabaven način preživljanja družinskega časa in skupnega učenja. Določeno vlogo lahko igra tudi fizioterapija pri kateriem otrok dobi neke osnove za boljši jutri.

Motnja diskalkulije je povezana z disleksijo, saj sta obe genetski in kažeta pogoste kognitivne pomanjkljivosti, zaradi katerih se je težje naučiti brati in računati.

Related Post