Prihodnost medijev in televizije je umetna inteligenca
Umetna inteligenca je verjetno ena izmed najbolj uporabljenih “buzzwords” v današnjem času. Ne glede na to, ali gre za avtomobilsko industrijo, zdravstvo, maloprodajo ali kaj drugega, vsi govorijo o umetni inteligenci. Zato tudi medijska industrija ni nobena izjema. Od Evrope do ZDA, ta besedna zveza “resonira” na dnu skoraj vsakega dogodka in bo prav gotovo močno vplivala tudi na prihodnost medijev in televizije.
Dolgoročno lahko trdimo, da bo umetna inteligenca, ali spodbudila gospodarstvo ali pa bo ubila industrijo. Koliko novih inovativnih podjetij se bo pojavilo? Koliko ljudi bi lahko postalo brezposelnih? Kako varne so rešitve, ki temeljijo na umetni inteligenci in tako naprej. Prepričan sem, da bi to lahko bila odlična tema za živo razpravo. Ampak pustimo te »filozofske« vidike na strani in se bolj osredotočimo na potencial in zmogljivosti.
Umetna inteligenca že pridobiva na oprijemu
Večina “igralcev” v medijski industriji, v svojem poslovnem in delovnem procesu skrbijo za prihodnost medijev in televizije. Praktično vsak med njimi, se že ponaša s kakšno rešitvijo, ki temelji na umetni inteligenci. Netflix lahko preprosto imenujemo za pionirja na tem področju. Zaradi svoje inteligentne platforme in analize podatkov o gledalcih. Sofisticiran učni algoritem in algoritem računalniške vizije, ki ju uporablja, sta daleč nad industrijskim standardom in se še razvija. Vse do video kodiranja, ki analizira vsak videoposnetek in ga stisne. In to tako, da to ne vpliva na kakovost slike, se pa bistveno zmanjša količina podatkov.
Drug primer umetne inteligence v medijski industriji je, ko so pri 20th Century Fox* in IBM*-u uporabili Watsonove API-je in tehnike strojnega pospeševanja. Analizirali so na stotine prizorišč grozljivk in trilerjev. Po tem, ko so ugotovili, kaj občinstvo drži na svojih sedežih, je sistem umetne inteligence predlagal najboljših 10 najboljših, ki so jih nato uporabili filmski ustvarjalci. In to se je zgodilo že pred dvema letoma! Od takrat 20th Century Fox uporablja umetno inteligenco, da predvidi, katera je ciljna publika. Precej natančno lahko predvidijo vrsto in navzočnost občinstva za obstoječe filme, pa tudi filme, ki jih bodo v prihodnosti še izdali.
Enako velja za druge medijske in velikane televizijske zabave. Disney si prizadeva mešane resničnosti in navidezne resničnosti, robotike in interakcije med človekom in računalnikom. Za film “Finding Dory*” je bila specialna nevronska mreža usposobljena za učenje kompleksnega odnosa med podatki. Zdaj se le ta uporablja tudi za druge filme.
Comcast uporablja pameten sistem za napovedovanje vprašanj strank, še preden se ta sploh pojavijo. Trdijo, je njihova tehnologija 90-odstotna natančna glede napovedovanja, ali bo moral tehnik do naročnikovega doma, da bi odpravil problem. Vsi večji tehnološki ponudniki, kot so Amazon, Microsoft, IBM in seveda tudi Google, se prav tako trudijo v tej smeri. Kot primer zapisanega, lahko navedemo Microsoft in njihovo platformo “Azure AI”.