Zdaj, če se bolj globoko potopimo v sodobni medijski svet, lahko opazimo, da se le ta znova in znova spreminja: digitalizacija dokumentov, razvoj pretočnih medijev, eksplozija ustvarjanja vsebin, dostop do različnih vsebin na zahtevo in še bi lahko naštevali. Če povzamemo, gre za novo, samozadostno poglavje v našem življenju. Toda na dolgi rok, so to le majhne neodvisne uganke, ki smo jih testirali. Nove tehnologije na področju televizije, ki so se v preteklosti izkazala kot učinkovite, bodo v prihodnosti združene v en medij. Zato je še toliko bolj pomembno, da jih izkoristimo v največji možni meri.
Vsi smo že vsaj enkrat v življenju poskušali nekaj izumiti nekaj. Bodisi za užitek v vsakdanjem življenju ali pa profesionalno, kot del svoje službe. Toda pogosto, namesto da bi ustvarili povsem novo izkušnjo, je večina takih pobud temeljila zgolj na preteklosti. Pogosto uporabljamo sodobno tehnologijo za naš star načine življenja. Na primer, najprej smo novice brali v časopisih. Nato so jih za nas pričeli prebirati na radiu, kasneje pa so to pričeli ponujati še televizijski kanali, v video in zvočni oblik. Še vedno pa so to samo novice.
Televizija v preteklosti
Prvi primer popolnoma elektronskega televizijskega sprejemnika je bil prikazan na Japonskem leta 1926. Ta sistem je za prikaz uporabljal katodne cevi (CRT) s samo 40 vrsticami. Sedaj pa poskušajte primerjati to 40-vrstično ločljivost s 4320 ločenimi pikami vertikalne ločljivosti. To vam bo dalo grobo (a precej živo primerjavo) med prvim televizorjem in sedanjo najvišjo ločljivostjo »ultra visoke ločljivosti« (UHDTV), ki se uporablja v digitalni televiziji in digitalni kinematografiji (8K UHD).
Prihodnost in nove tehnologije na področju televizije
Pomanjkanje razpoložljivih vsebin je razlog, zakaj so televizorji UHD po večini samo “cool”, ne pa naprave za vsakodnevno rabo v dnevni sobi. Ampak s prihodom platform, kot so Netflix, Amazon, Vudu in številnimi drugimi storitvami, ki ponujajo 4K pretakanje, ta izgovor hitro izginja.
Kljub temu, moramo tukaj biti iskreni. Dosegli smo namreč točko, ko človekovo oko težko ali celo ne more več videti razlike v resoluciji. Torej, bodo proizvajalci naprav (najverjetneje) nekoliko spremenili svojo osredotočenost na kakovost slike. Na primer, funkcijo HDR že uporabljamo v telefonih, za predvajanje in urejanje fotografij. To je metoda za doseganje večje variance pri kontrastu in barvi. Ta tehnologija postaja zelo pomembna na sodobnih televizorjih.
Preverite še: hospitality tv v zdravstvu
Če še na hitro povzamemo vse skupaj
Dobro zasnovana strategija izdelkov lahko osvoji veliko število oči. A le, če je dostavljena skupaj z najboljšo možno uporabniško izkušnjo in ustrezno kakovostjo vsebine. Poleg tega lahko ciljanje inteligentnih oglasov, doseže želeno stopnjo “monetizacije”. Meje med različnimi “akterji” v medijskem sektorju izginjajo in tehnološki razvoj nenehno napreduje. Pojavljajo se vedno nove zabavne izkušnje in poslovni modeli. Tradicionalni “igralci” v industriji, kot so Disney*, Xfinity*, DirecTV* in sodobne video storitve, kot sta Netflix*, Hulu* in celo Google ter Facebook, proučujejo nove načine svojega poslanstva. Vedno znova poskušajo pridobivati nove uporabnike in izboljšati svoj poslovni model.
Medtem, ko je medijska industrija brez dvoma vstopila v novo obdobje, lahko samo špekuliramo, kateri pristop bo najbolj uspešen. Najverjetneje ni nobenega jasnega prehajanja tukaj. Zato se lotimo in gledamo novo sezono “Igre medijske industrije”.
Zanimalo vas bo: What is Internet protocol Television (IPTV) – IPTV Ultimate Guide by Nevron