Bolečina v nogah je vsekakor neprijetna nadloga vsakega posameznika. Vse to lahko vpliva na boleče noge. Veliko je dejavnikov, ki lahko botrujejo k belečim nogam: visoka raven tlaka, razlike v temperaturi, poškodbe tkiv…
Kakšni so vzroki bolečih nog?
Poznamo več občutkov, ki jih lahko opišemo kot:
- ostra,
- topa,
- dreveneča,
- mravljinčenje,
- pekoč občutek,
- sevajoča bolečina.
Poznamo tudi akutno stanje:
To pomeni, da je bolečina prisotna nenadno in kratkotrajno, lahko pa je tudi kronična in vztrajna. Resnost bolečine se lahko ocenjuje po lestvici od 1-10. Poškodbe, ki jih lahko utrpimo med športno igro ali v nesreči, so običajno akutne in travmatične.
Nekatere športne poškodbe se sčasoma kopičijo, kot so ponavljajoče se poškodbe zaradi obremenitev in stresni zlomi. Travmatske poškodbe lahko postanejo tudi dolgotrajne ali kronične težave, če posameznik ne počiva ali ne išče zdravljenja.
Pomembno je, da se zavedate, kaj se je dogajalo pred in okoli časa, ko se je pojavila bolečina v nogah, saj lahko to pomaga pri odločitvi, kdaj poiskati zdravniško pomoč.
Poznamo več vrst bolečin v nogah
- Mišični krč
To se lahko pojavi med spanjem ali preko dneva. To se običajno zgodi pri ljudeh, ki so dehidrirani ali ko so mišice preveč utrujene in razdražljive. V takšnih primerih pomaga zadostna količina vode in predvsem počitek. Pomagalo bo tudi, če rahlo raztegnete ta boleči predel in lahko se tudi rahlo zmasira, da se mišica sprosti.
- Hrbtenica
Največji problem vseh bolečin v nogah nastaja kot posledica različnih težav v hrbtenici, ker je le ta obrabljena se v sklepnem delu pojavijo različne spremembe, kot so okvara ploščič, različne poškodbe in to vsekakor tudi pripomore k večji možnosti bolečih nog.
- Zlomi in zvini nog
To so lahko velikokrat posledica padca ali poškodbe. Nekateri zlomi ali zvini so lahko vidni z modricami, oteklinami ali tudi kakšnimi deformacijami, ki so nastale pri poškodbi. Pri nekaterih ljudeh je pogostost zloma ali zvina skoraj običajna, saj so podvrženi k večji krhkosti kosti in posledično kasneje prihaja do teh težav. Pomembno je, da se pri teh stvareh na pravilen način pristopi k fizioterapevtski rehabilitaciji, ravno zaradi kasnejših težav v nogah kot so bolečina in podobno.
- Tendinitis
Je tudi eden prvih znakov, da imate vneto Ahilovo tetivo. To je bolečina v spodnjem delu stopala , blizu pete. To je pogosta poškodba, zaradi katere tetiva nabrekne, se raztegne ali lahko tudi strga. To se zgodi v večini primerov, ko je stopalo večji del nagnjeno k obremenitvam. Lahko je prisoten večino časa in se ga težko pozdravi. Zdravnik vam lahko pomaga z kakšnim analgetičnem zdravilu. V velikih primerih pa je potrebna operacija.
- Krvni strdek
Je lahko tudi del vzroka. Ko se vaša kri v veni zgosti in se strdi, se lahko spremeni v strdek. Tista, ki se razvije v veni globoko v telesu, se imenuje globoka venska tromboza. Po navadi se v večini globokih venskih krvnih strdkov zgodi v spodnjem delu noge ali stegna. Večja je verjetnost, da se bodo zgodile, če ste dalj časa neaktivni, na primer na dolgem letu ali vožnji z avtomobilom. Vsekakor so tukaj ogroženi ljudje z prekomerno telesno težo, kadilci in pa seveda tudi alkoholiki.
Drugi znaki, ki vključujejo tudi:
- Bolečina v nogah ali stopalih, ki nas ponoči zbudi. Sindrom nemirnih nog, ko z nogami plešemo sem ter tja nad posteljo
- Izguba občutljivosti v prizadetem delu noge
- Rane, ki se celijo zelo počasi in se ne zacelijo hitro
- Razlike med barvnimi toni na nogah
- Lahko se pojavi zmanjšana rast las in nohtov na nogi, ki je prizadeta
- Boleče noge v mirovanju
- Ploska stopala
Zožen hrbtenični kanal
Je tudi pogost vzrok. Zožen kanal je artritis hrbtenice. Včasih hernija diska pritiska na bližnje živčne korenine, kar lahko povzroči simptome išiasa , kot so:
- Pekoč občutek
- Krči v nogah,
- Otrpelost
- Mravljinčenje
- Utrujenost
- Slabost
Bolečina se lahko začne v hrbtu in kolku, nato pa se razširi v nogo. Počitek je pogosto zdravilo za druge bolečine v nogah. Ne pomaga pri išiasu. Zdravljenje lahko vključuje nekajdnevni počitek, skupaj z jemanjem protivnetnih in protibolečinskih zdravil. Mraz in vročina lahko pomagata pri nekaterih simptomih. Pogosto so koristne fizioterapija in vaje za raztezanje. Ko se počutite bolje začnete povečevati gibanje. Zdravnik vam lahko priporoči tudi druga zdravljenja ali operacijo, če se vaša bolečina ne izboljša.
Diabetična nevropatija – je pogost zaplet sladkorne bolezni. Zaradi visoke ravni krvnega sladkorja se lahko poškodujejo živci. Lahko povzroči bolečino v obeh nogah, skupaj z odrevenelostjo in manjšo občutljivostjo v spodnjih nogah.
Nosečnost in boleče noge – to je običajno pri nosečnosti, saj so noge največji del telesa, ki so v tem primeru zelo obremenjene. V ta namen v kolikor nosečnici dopušča gibanje je zelo priporočljivo v nasprotnem tako imenovani rizični nosečnosti je pa potreben počitek. Če pride do carskega reza je lahko posledično kasneje tudi povezana določena težava pri bolečih nogah. V ta namen je potrebno prav čas obiskati specialista fizioterapevta, ki vam bo svetoval ali pomagal pri omenjeni težavi.
Na kakšen način si lahko pomagamo?
Tisti ljudje, ki imajo običajne, a razširjene žile na nogah lahko pomagajo preprosti koraki:
- redna vadba,
- pazljivost pri hrani,
- dovoljšen vnos tekočine v telo,
- počitek na pravilen način z dvignjenimi nogami…
Strokovnjaki menijo, da so lahko kompresijske nogavice zelo učinkoviti, če so označeni z oceno stiskanja 20 do 30 mm Hg, vendar jih ne smejo uporabljati tisti z določenimi zdravstvenimi težavami. O tem je potrebno govoriti z zdravnikom in poslušati njegovo mnenje.
V preventivne namene je priporočljiva kompresijska nogavica, ki ni nujno narejena po meri. Značilno zanjo je, da ima zmerno kompresijsko moč in da ima močnejši pritisk na spodnjem delu noge. Po pregledu in oceni stanja in krčnih žil zdravnik določi, kakšna stopnja in moč kompresije je potrebna.
Simptomi, ki so povezani z bolečino v nogah
Najpogostejši simptomi v nogah, so:
- Slaba odzivnost nog
Običajno se pojavi, ko je stisnjen ledveni in/ali sakralni hrbtenični živec. To se lahko zgodi v večini primerov in občutek imamo kot, da nam stopala kar pade in ga ne moremo kontrolirati.
- Drugačen občutek
Ko je živec prizadet, se lahko v prizadeti nogi pojavijo občutki ubadanja, mravljinčenja ali drugi občutki, povezani z živcem.
- Bolečine v stopalih
Bolečina v nogi se lahko razširi na eno ali več področij stopala, kar povzroči bolečino ali pekočo bolečino. Lahko se pojavi tudi šibkost in/ali odrevenelost stopala.
- Posturalne bolečine
Bolečine v nogah in odrevenelost se lahko povečajo pri določenih položajih ali dejavnostih, kot so daljše stanje, hoja, plezanje po stopnicah ali vstajanje iz sedečega položaja.
Zgornji seznam vključuje več pogostih simptomov, ki se pojavljajo sočasno z bolečino v nogah, vendar naj ne bi bil popoln. Možno je, da bolečino in/ali odrevenelost v nogah spremljajo znaki sladkorne bolezni, raka, določene vrste prehranskih pomanjkljivosti in drugo.
Kako se spopadati z bolečimi nogami?
Sam potek bolečine v nogah je odvisen od osnovnega vzroka. Vzrokov je lahko ogromno za to je potrebno na pravilen način pristopit k ugotavljanju vzroka, da se bolečina čim prej sanira. Dostikrat smo omenili, da lahko gre za vzrok belečih nog ravno iz hrbtenice. Mogoče je vredno prebrati tudi nekaj na to tem, kako si pomagati pri bolečini v križu. Mogoče se to lahko povezuje z vašo bolečino. V nasprotnem, če bolečina postane kronična in nevrološki simptomi, kot sta šibkost in odrevenelost, vztrajajo ali se poslabšajo, se lahko priporoči operacija.
Ko je bolečina v nogah resna in potrebuje prvo pomoč
Bolečine v nogah so lahko povezane z resnimi osnovnimi boleznimi in zahtevajo takojšnje zdravljenje, da se ohrani funkcija prizadete noge. Simptomi rdeče zastave lahko vključujejo enega ali kombinacijo naslednjega:
- Nepojasnjena vročina
- Huda bolečina in oteklina
- Izguba apetita in izguba teže
- Slabost in utrujenost
- Neznosne bolečine v hrbtu
- Šibkost nog in odrevenelost
- Izguba normalne funkcije črevesja
Ti simptomi lahko kažejo na resna stanja, kot so okužba, tumorji , anevrizma trebušne aorte ali huda poškodba živca. Bolečine v nogah lahko zdravijo različni zdravstveni delavci. Odvisno od vzroka lahko zdravniki, ki običajno zdravijo bolečine v nogah, vključujejo zdravnike primarne zdravstvene oskrbe, fiziatre, revmatologe, nevrologe ter nevrokirurške in ortopedske kirurge za hrbtenico ter kiropraktike.